Haber | Eşcinsel haklarında uzlaşma

Eşcinsel haklarında uzlaşma


TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, iktidar partisini itiraz ettiği “anayasada eşcinsellere güvence” maddesinde ara formülle anlaştı. Eşcinsellere “ayrımcılık yapılamayacağı” eşitlik maddesinin gerekçesinde yer alacak. Bu düzenleme sırasında AK Partili ve CHP’li üyeler arasında tartışma çıktı. AK Partililer “Siz aynı cinsten evlilikler olmasını mı istiyorsunuz?” tepkisini gösterdiler.

TARAFLAR BİRER ADIM ATTI
Uzlaşma Yazım Komisyonu din “eşitlik” ve “çocuk hakları” maddelerini ele aldı. Yazım çalışmaları başladığından bu yana CHP ve BDP, gay, lezbiyen başta olmak üzere tüm LBGT vatandaşlara da ayrımcılık yapılmasının önüne geçilmesi için eşitlik maddesinde “cinsel yönelim” ifadesinin yer almasını istiyordu. Ak Parti ise buna başından beri şiddetle karşı çıktı ve bu ifadenin maddenin gerekçesine bile yazılmasına izin vermedi.

ORTA YOL BULUNDU
Dün sürpriz bir uzlaşma sağlandı. CHP ile BDP, cinsel yönelim ifadesinin madde metninde yer almasından vazgeçti ve “gerekçede bunu yazalım” dedi. AK Parti de ısrarından vazgeçti ve cinsel yönelim ifadesinin gerekçede yer alması benimsendi. Komisyon metnine “cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ile ilgili ayrımcılık yasağı gerekçede ifade edilecektir” notu düşürüldü.

TÜRBANLI VEKİLE YOL AÇILIYOR
Eşitlik maddesinde bir başka uzlaşma ise siyaset ve kamuda kadın kotası uygulanmasının yolunu açan fıkrasında sağlandı. Maddedeki, devletin kadınların siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlardaki hak ve özgürlüklerini kullanmasının önündeki zorlaştırıcı engel ve her türlü ayrımcılığı ortadan kaldıracak tedbirler alacağına ilişkin hüküm, kamunun yanı sıra kadın milletvekillerine de türban serbestisi getireceği şeklinde yorumlanıyor. Komisyon, görüşülen başka maddelerde de bu yönde ön uzlaşma sağlamıştı.
Dün ele alınan eşitlik maddesi şöyle yazıldı:
“Devlet, kadınların siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlardaki hak ve özgürlüklerini kullanmasını ve bunlardan yararlanmasını zorlaştırıcı engelleri ve her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmaya yönelik tedbirleri alır. Kadınların, TBMM, siyasal partilerin genel merkez ve il örgütleri, üniversiteler ile sendika ve üst kuruluşların yönetim organları, il genel meclisi, il belediye meclisi ve büyükşehir belediye meclisi gibi seçimle gelinen görev ve mevkilerin yanı sıra, idare ve yargı organları ile mesleki konumlara erkeklerle eşit katılımını sağlamak amacıyla kota uygulaması da dahil olmak üzere özel önlemler alınır.”

ÇOCUKLAR DİLİNİ ÖĞRENSİN
Çocuk hakları maddesinde, çocukların kendi kültüründen yararlanması hükmüne AK Parti, CHP ve BDP sıcak baktı, MHP karşı çıktı. BDP, maddeye “Çocukların kendi dilini kullanma hakkı” ifadesinin de konulmasını istedi ancak bu destek görmedi. AK Parti ve CHP, bu tür konuların ve eğitim maddesinde ele alınabileceğini belirtti. Üzerinde uzlaşılan hükümlere göre çocukla ilgili her durumda çocuğun üstün yararı gözetilecek, çocukla ilgili kararların alınmasında çocuğun katılımı sağlanacak. Çocuğun tutuksuz yargılanması esas olacak. Tutukluluk veya hükümlülük hallerinde çocuk yetişkinlerden ayrı olarak ve yaşına uygun kurumlarda bulundurulacak. Maddeye göre, 18 yaşını doldurmayan herkes çocuk sayılacak.

ÇİZGİLERİNİZE KARIŞIYOR MUYUZ?
CHP’li Atilla Kart, AK Partililere “Komisyonu oyalamayın. Başkanlık sistemini çekecekseniz çekin” dedi. AK Partili Mehmet Ali Şahin, “Bu bizim vereceğimiz karar. İsteğimiz zaman çeker ya da çekmeyiz. Biz sizin kırmızı çizgilerinize karışıyor muyuz” dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/24508872.asp


Haber Tarihi : 13.08.2013
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 142451 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

“Siz aynı cinsten evlilikler olmasını mı istiyorsunuz?” diye sormuşlar... ötekiler de tutup ``evet`` diyememişler ya... ``zorla evlendirmeyecez seni, sen sapına kadar erkek kalacaksın ama senden başka yaşamlar, senden başka insanlar var ve onların evlenmesine engel olmayacaksın`` diyememişler. Sinir oldum!
Yazan: Lezce Üyesi

“Siz aynı cinsten evlilikler olmasını mı istiyorsunuz?” diye sormuşlar- demek ki hala eşcinsellerin ne istediğini anlamamışlar- tutup bir de yasa mı çıkartacaklardı? Dua edelim katlimize ferman çıkarmasınlar.
Yazan: Lezce Üyesi

Bu da yalan oldu canlar.
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
Oscar lezbiyen oyuncuya emanet
Eşcinsellere ‘sapkın’ demek suç!
Taksim'deki Onur Yürüyüşü'ne BBC yorumu: "Bugüne kadar..."
Yılın homofobik, transfobik ve isyanfobikleri belli oldu
DİRENİŞİ EN RENKLİSİ: Yasak ne ayol
21. İstanbul LGBT Onur Haftası Başlıyor!
Google`dan bir eşcinsel açılımı daha
Eşcinselliğe Paris'te protesto Cannes'da ödül
Femen'e karşı Hommen
Müslüman lezbiyenlerden sığınma talebi